Counter'a notki o życiu i przyrodzie :-)

Dlaczego jestem wegetarianinem?

2 Komentarze

Skoro wszyscy mieszkamy na Ziemi, wszyscy uważani jesteśmy za Ziemian. Określenie „Ziemianin” nie zawiera w sobie dominacji nad inną płcią, rasą ani gatunkiem. Obejmuje ono absolutnie każdego z nas: istotę zimno- i ciepłokrwistą, kręgowca i bezkręgowca, ssaka, ptaka, gada, płaza, rybę, jak też istoty człekokształtne. Ludzie zatem, nie będąc jedynym gatunkiem na tej planecie, dzielą ten świat z milionami innychżywych stworzeń, wraz z którymi współistnieją tu od zarania. Jednakże to Ziemianie – ludzie panują na Ziemi, traktując swoich ziemskich towarzyszy jako zaledwie przedmioty. To właśnie określa się mianem dominacji gatunkowej („gatunkowizmu”). Analogicznie do dominacji rasy czy płci, tak i dominacja gatunku jest uprzedzeniem, stronniczym nastawieniem członków jednego gatunku, którzy dla własnych korzyści występują przeciwko innym gatunkom. Jeśli jakaś istota cierpi, nie może być moralnego usprawiedliwienia wobec odmowy zajęcia się tym cierpieniem. Bez względu na naturę owej istoty, zasada równości wymaga, by czyjeś cierpienie uznać za równe podobnemu cierpieniu każdej innej istoty.

Oczywiście, że zwierzęta nie pojmują wszystkiego tego co my, ludzie, pojmujemy. Niemniej jednak tak my, jak i one, mamy wiele podobnych pragnień oraz, doprawdy, pojmujemy wiele spraw tak samo. Pragnienie wody i jedzenia, schronienia i towarzystwa, swobody poruszania i unikanie bólu. Te właśnie pragnienia dzielone są przez zwierzęta i istoty ludzkie. Dla porównania, podobnie jak ludzie, wiele innych zwierząt rozumie świat, w którym żyją i poruszają się. Inaczej nie mogłyby przetrwać. Zatem pomimo wielu różnic istnieje podstawowe podobieństwo. Podobnie jak my zwierzęta te ucieleśniają misterium i cud, jakim jest świadomość. Podobnie jak my nie tylko istnieją na świecie, ale są go również świadome. Podobnie jak my są one psychologicznym centrum swego własnego, wyjątkowego życia. W tym fundamentalnym aspekcie ludzie są na równi ze świniami, krowami, kurami czy indykami. Czego te zwierzęta od nas oczekują i jak winniśmy moralnie je traktować to pytania, na które odpowiedź zaczyna się od uświadomienia sobie naszych psychologicznych więzi z nimi. Zatem niniejszy film przedstawia na pięc sposobów, jak zwierzęta służą ludzkości. Abyśmy pamiętali…

ZAMIESZCZONY PONIŻEJ FILM POWINIEN ZOBACZYĆ KAŻDY
BY ZACZĄĆ ŚWIADOMIE ŻYĆ I DOKONYWAĆ SŁUSZNYCH WYBORÓW
BY INNYM RÓWNIEŻ ŻYŁO SIĘ LEPIEJ

Reklamy

Written by counter108

Sierpień 30, 2009 @ 12:00 am

Komentarze 2

Subscribe to comments with RSS.

 1. Znęcanie się nad zwierzętami nie równa się mięsożerności, rozumiem że jesteś wegetarianinem na znak protestu przeciwko okrucieństwu, ale plątanie tu pojęcia dominacji gatunkowej jest lekką przesadą.

  Natalka

  Sierpień 31, 2009 at 10:15 pm

  • Witaj, uważam, że jest właśnie dokładnie na odwrót, mięsożerstwo jest znęcaniem się nad zwierzętami, gdyż tworzenie popytu na mięso prowadzi do tworzenia farm i obozów koncentracyjnych dla krów, świń, kur, dopisz więcej. Mięso w sklepach nie pochodzi od wesołych zwierzątek beztrosko biegających po łące, tylko z tuczników przetrzymywanych w skandalicznych warunkach, traktowanych gorzej od rzeczy i zarzynanych z jeszcze zimniejszą krwią i bez serca. Odpowiedzialność za tworzenie „produktu” spada po większej części na jego nabywcę, a człowiek do szczęścia i zdrowego życia wcale nie potrzebuje jeść mięsa. Ludzie nie zdają sobie sprawy skąd biorą się w sklepach ładnie opakowane kawałki mięsa, a szkoda, bo za tymi ładnymi opakowaniami kryje się nieludzkie okrucieństwo ludzi wobec innych gatunków, które człowiek bezlitośnie wykorzystuje. Powiedz mi czy wiesz, skąd się bierze mleko albo jajka? Jak wygląda sposób ich „produkcji”? Albo skąd bierze się miód i dlaczego masowo giną pszczoły? Ludzie jako gatunek wykorzystują i wyniszczają inne gatunki i nie widzą tego, że niszczą przy tym samych siebie.

   counter108

   Wrzesień 1, 2009 at 12:44 am


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: