Counter'a notki o życiu i przyrodzie :-)

Potwierdzenie lądowania na Księżycu

4 Komentarze

Notka PAP:

Zdjęcia powierzchni księżycowej, przekazane przez indyjskiego satelitę Chandrayaan-1, potwierdziły fakt pracy astronautów amerykańskich na Księżycu podczas ekspedycji Apollo-15 latem 1971 roku.

Ekspert Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych Prakash Chauhan poinformował media, że niepodważalnym dowodem są zdjęcia, otrzymane przy pomocy hiperspektralnej kamery, pracującej na pokładzie satelity, łączność radiowa z którym została przerwana w końcu sierpnia. Zarejestrowano na nich zarówno miejsce lądowania modułu księżycowego Apolla-15, jak i ślady, pozostawione przez koła pojazdu, wykorzystywanego przez astronautów do poruszania się na Księżycu.

Zdaniem Chauhana, nawet wstępna analiza zdjęć daje podstawy do tego, by obalić wszelkie wyrażane opinie, że ekspedycja była jakoby inscenizowana, a wszystkie materiały o niej, w tym fotografie i materiały wideo o wyprawie, zostały sfałszowane. Bardziej szczegółowe wyniki badania otrzymanych informacji staną się znane w przybliżeniu za dwa miesiące.

Spośród innych ważnych osiągnięć pierwszej indyjskiej misji księżycowej jest potwierdzenie teorii o tym, że naturalny satelita Ziemi stanowił niegdyś masę roztopionej materii. Wykazały to dane, zebrane przez mineralogiczny kartograf, należący do wyposażenia satelity Chandrayaan-1. Wykrył on obecność na księżycowej powierzchni minerału anortyt. Jego cienka warstewka mogła utworzyć się tylko w trakcie stopniowego stygnięcia Księżyca, który przeszedł burzliwy okres swych „narodzin”.

Reklamy

Written by counter108

Wrzesień 4, 2009 @ 11:48 am

Komentarze 4

Subscribe to comments with RSS.

 1. Te nowe zdjęcia powierzchni Księżyca rozwiewają wszelkie teorie spiskowe związane z Apollo!

  I że żadne wiatry nie rozmazały tych śladów… Muszę dowiedzieć się więcej na temat księżycowej atmosfery.

  Moon

  Wrzesień 5, 2009 at 1:48 am

  • Oficjalnie atmosfera jest tak znikoma, że można przyjąć że jej nie ma, ze względu na brak silnego pola magnetycznego i słabą grawitację, które sprawiają, że gazy nie są w stanie utrzymać się przy księżycu i ulatują, hen… 🙂

   counter108

   Wrzesień 5, 2009 at 11:35 pm

 2. Miałem kiedyś taki czas, że byłem święcie przekonany o tym że Amerykańce nie polecieli na księżyc. Ale mi już minął i nie chcę się rozpisywać dlaczego tak myślałem i już nie myślę. Jednakże dla mnie dziwny jest fakt, że jak Amerykańce w latach 60-tych polecieli na księżyc, kiedy technologia była jak była, a obecnie Chińczycy ogłaszają plan wyruszenia na naszego satelitę i deklarują że pod koniec drugiej dekady XXI wieku planują na nim wylądować. Nie jest to dziwne, że zajmie to chińczykom ok 15 lat, gdy technologie tak bardzo odbiegają od tych z lat 60-tych? No bo ile Amerykanie się przygotowywali? Też gdzieś tak koło 20 lat.

  He-Man

  Wrzesień 7, 2009 at 8:06 pm

  • Tak, tylko Kennedy rozpoczynając program Apollo uczynił z niego główny priorytet budżetowy i do tej pory jest to największa cywilna inwestycja ever, w którą zaangażowaną było pół miliona specjalistów z rozmaitych dziedzin i 20 tysięcy firm i ośrodków naukowych. To nie było hop siup lecimy 🙂 I teraz też nie jest. Wysłać Chińczyka (tak żeby przeżył 🙂 ) na orbitę wymaga ogromnego nakładu od bogatych Chin, a takie Indie na przykład „głupi” orbiter Chandrayaan-1 na moon wysłały i co, już nie działa z powodu jakiejś anomalii z przegrzewaniem.
   Pewnie, gdyby Amerykańce z „allajsami” zdecydowały się na przykład przeznaczyć 300 miliardów dolarów które przeznaczyły na Joint Strike Fighter (notabene skradziony w całości przez chińskich hackerów, he he) na konstrukcję na przykład wahadłowca Ziemia-Księżyc, to pewnie już by tam części leciały do budowy bazy, tymczasem jakoś USA bliższe jest mordowanie arabów czy innych z pomocą coraz to technologicznie wymyślniejszych narzędzi mordu.

   counter108

   Wrzesień 7, 2009 at 8:57 pm


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: