Counter'a notki o życiu i przyrodzie :-)

Wojskowe roboty – zabójcy

2 Komentarze

Wojskowe roboty – zabójcy mogą być zagrożeniem dla cywilów

Trzeba podjąć akcję na globalną skalę aby ograniczyć rozwój wojskowych robotów – zabójców, które potrafią myśleć i podejmować niezależne decyzje – mówi wiodący brytyjski ekspert.

Terminator style killer robots could lead to a major escalation in civilian deaths, warns Prof Noel Sharkey
Roboty podobne do Terminatora mogą doprowadzić do ogromnej eskalacji śmierci wśród cywilów, ostrzega profesor Noel Sharkey. Zdjęcie: WARNER BROS. PICTURES

Podobne do „Terminatora” maszyny mogące dycydować o tym jak, kiedy i kogo zabić, są tuż za rogiem, ostrzega Noel Sharkey, Profesor Sztucznej Inteligencji i Robotyki na Uniwersytecie w Sheffield.

Uważa on, że użycie robotów nie tylko nie pomoże ograniczyć liczby ofiar, ale uczyni konflikty i wojny znacznie częstszymi oraz doprowadzi do wielkiej eskalacji liczby ofiar śmiertelnych wśród cywilów.

„Uważam, że powinniśmy zacząć międzynarodową debatę i kontrolę tego typu broni, ponieważ aktualnie absolutnie żadnej takiej nie ma” – powiedział profesor Sharkey

„Wojskowi mają dziwny pogląd na sztuczną inteligencję bazujący na science fiction.  Sednem sprawy jest to, że roboty nie mają wystarczającej zdolności rozróżniania. Nie potrafią odróżnić żołnierzy od cywilów. Nawet żołnierzom trudno jest czasem rozróżnić.”

Irak i Afganistan dostarczyły idealnych „prezentacji” broni opartej na robotach – powiedział prof. Sharkey.

„Wojna z Terroryzmem” ogłoszona przez prezydenta George’a Bush’a dała bodziec do produkcji bezzałogowych samolotów – dronów, użytych przeciwko powstańcom.

Początkowo używane do przeprowadzania rozpoznania, drony takie jak Predator czy większy Reaper zostały wyposażone w bomby i rakiety.

Stany Zjednoczone mają obecnie 200 Predatorów i 30 Reaperów i w samym przyszłym roku zaplanowano zainwestowanie 5,5 miliarda dolarów w bezzałogowe pojazdy bojowe.

Wielka Brytania miała dwa Predatory do czasu gdy jeden rozbił się w Iraku w zeszłym roku.

W chwili obecnej ta broń jest wciąż operowana zdalnie przez ludzi siedzących przed ekranami komputerów. Oddelegowani piloci RAF byli wśród najbardziej doświadczonych operatorów używanych przez wojsko amerykańskie, podczas gdy inni mieli tylko sześć tygodni przeszkolenia – mówi prof Sharkey. „Jeśli jesteś dobry w grach komputerowych – jesteś w zespole” – dodał.

Ale dokonano również szybkiego postępu w celu wyprodukowania robotów, które wirtualnie podejmują niezależne decyzje i są w niewielkim stopniu „nadzorowane” przez ludzi.

Będą to w pełni niezależne maszyny do zabijania, przypominające te znane z filmów „Terminator”.

„Następną rzeczą jaka się pojawi – i to mnie na prawdę przeraża – będą uzbrojone, autonomiczne roboty” – powiedział prof Sharkey dziennikarzom w Londynie.  „Roboty będą zabijać same. To sprawi, że dycyzje będą podejmowane szybciej i umożliwi to jednej osobie kontrolowanie wielu robotów. Jeden żołnierz będzię w stanie przeprowadzić atak na dużą skalę z powietrza i ziemi.

„Może się to stać nawet teraz; ta technologia jest już dostępna”.

Krok w tym kierunku podjęło już izraelskie wojsko produkując „Harpię”, bezzałogowy samolot, który lata w poszukiwaniu wrogiego sygnału radarowego. Gdy znajdzie coś, co zidentyfikuje jako wrogi, dron zmienia się w rakietę samonaprowadzającą i przypuszcza atak – wszystko bez ludzkiego udziału.

W zeszłym roku brytyjska firma aeronautyczna BA Systems zakończyła sukcesem próbę z grupą dronów, które potrafią komunikować się ze sobą i samodzielnie wybierać cele – powiedział profesor Starkey. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych badało koncepcję „technologii roju”, która pozwala działać wspólnie wielu dronom.

Latające drony były szybko łączone przez uzbrojone zrobotyzowane pojazdy naziemne takie jak Talon Sword, który jest najeżony karabinami maszynowymi, wyrzutniami granatów i rakietami przeciwczołgowymi.

Jednak zdawało się, że miną dziesięciolecia zanim takie roboty posiądą podobną ludzkiej zdolność rozpoznawania przyjaciół od wroga.

Nawet pomimo faktu, że były kontrolowane przez ludzi, drony spowodowały już wiele ofiar cywilnych.

Jako efekt 60 znanych ataków dronów w Pakistanie pomiędzy styczniem 2006 i kwietniem 2009 zginęło 14 liderów al-Kaidy, ale śmierć poniosło także 607 cywilów – powiedział profesor Sharkey.

Stany Zjednoczone płaciły młodocianym „tysiące dolarów” za podrzucenie podczerwonych tagów w domach podejrzanych o współpracę z al-Kaidą, aby drony Predator mogły w nie nakierować broń – dodał. Ale często tagi zostały rzucone w rozmaite inne miejsca naznaczając kompletnie niewinnych cywilów jako cele militarne.

Profesor Sharkey, który podkreśla że „nie jest pacyfistą” i nie ma antywojennych poglądów powiedział: „Jeśli będziemy używać robotów wojennych wystawimy cywilów na poważne ryzyko i będzie znacznie łatwiej wszczynać wojny. Głównym inhibitorem (czynnikiem powstrzymującym) wojen są worki z ciałami wracające do domu.

„Ludzie mówią o programowaniu „praw wojennych” w komputerze aby dać robotom świadomość, żeby nie strzelały jeśli celem jest cywil. Ale dla robota aby rozpoznał cywila potrzebuje dokładnej specyfikacji i jednym ze szczególnych problemów jest to, że nie ma dokładnej definicji cywila. Żołnierze muszą polegać na zdrowym rozsądku.

„Nie twierdzę, że to nigdy nie nastąpi, ale wiem co jest grane i nie nastąpi to jeszcze przez długi czas”.

Matthew Knowles z SBAC (Society of British Aircraft Constructors – Stowarzyszenie Brytyjskich Konstruktorów Lotniczych) powiedział: „Przerażające opowieści jak ta nie są pomocne w poważnej debacie.  Konwencją jest, że jakakolwiek decyzja odebrania życia przy pomocy bezzałogowych pojazdów, co jest oczywiście bardzo poważnym wyborem do podjęcia, jest podejmowana przez odpowiednio przeszkolonego operatora wojskowego, który jest człowiekiem. ”

Źródło: http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/politics/defence/5966243/Military-killer-robots-could-endanger-civilians.html

Tłumaczenie by counter

Komentarze 2

Subscribe to comments with RSS.

 1. Wiadomo, że Amerykanie najechali na Afganistan i Irak m.in z powodu testowania nowej broni. Przeraża trochę ta wizja, ale w sumie to jest to nieuniknione. Postęp technologiczny jest odwrotnie proporcjonalny do moralności i wśród psów wojny nie ma żadnych hamulców bezpieczeństwa. Zastopowanie wyścigu zbrojeń to jeden wielki mit, Rosyjski Niedźwiedź właśnie ogłosił, że opracowują nową broń nuklearną. Jak Rusek ogłosił, że pracują to znaczy, że mają już ją dawno wymyśloną i amerykanie tak samo i będą ją pewnie niedługo próbować. Takie oficjalnie ogłoszenie, to uprzedzenie reszty świata, żeby się za bardzo nie dziwili jak już próbowac ruscy będą, nową broń.
  Debata na temat używania robotów humanoidalnych będzie mogła mieć miejsce w momencie kiedy kraje je wykorzystujące będą robić to oficjalnie. Użycie robotów podciągają pewnie pod uzycie jakiejś innej technologicznej broni i nie nijak można się do nich doczepić.
  Ale współczuję ludziom, którzy będą musieli stanąć oko w oko z takim Terminatorem, przeje..ne:-(

  Brolin

  24 grudnia, 2009 at 7:46 pm

 2. I appreciate it for writing “Wojskowe roboty – zabójcy Counter’a notki o życiu i przyrodzie :-)”. I actuallymight really wind up being back for far more reading through and commenting shortly. Thank you, Penelope

  Lewis

  18 lutego, 2013 at 10:02 am


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: